Učestala pitanja

1. Da li je za opremu pod tlakom koja se uvozi iz država članica EU potrebno provesti postupak ocjene sukladnosti?

Budući da je 01.07.2013.g. prestao važiti Pravilnik o postupku ocjene sukladnosti opreme pod tlakom na temelju isprava o sukladnosti izdanih u inozemstvu za opremu pod tlakom koja se uvozi iz država članica EU nije potrebno provesti postupak ocjene sukladnosti, prema važećem Pravilniku.

2. Kakva je dokumentacija potrebna za prvi pregled opreme pod tlakom?

Za prvi pregled vlasnik opreme pod tlakom visoke razine opasnosti dužan je Oprema pod tlakom d.o.o. dati zahtjev za prvi pregled prije stavljanja opreme pod tlakom u uporabu. Zahtjevu za prvi pregled prilažu se: isprave o sukladnosti opreme pod tlakom s bitnim sigurnosnim zahtjevima, tehničku dokumentaciju dobivenu od proizvođača predmetne opreme, projektnu dokumentaciju tehnološke cjeline u kojoj se predmetna oprema pod tlakom nalazi.

3. Kakva je dokumentacija potrebna za periodičke preglede opreme pod tlakom?

Za periodičke preglede i ispitivanja opreme pod tlakom vlasnik iste dužan je podnijeti Oprema pod tlakom d.o.o. zahtjev za pregled odnosno ispitivanje. Isto tako vlasnik opreme dužan je pripremiti očevidnik pregleda opreme pod tlakom, evidencijski list opreme pod tlakom visoke razine opasnosti, zapisnike o prethodnim pregledima i ispitivanjima, zapisnik o ispitivanju sigurnosnih ventila, dokumentaciju o provedenim ispitivanjima kao što su nerazorna ukoliko su ista provedena.

4. Tko može obavljati poslove podešavanja i ispitivanja sigurnosnog ventila?

Poslove podešavanja i ispitivanja sigurnosnog ventila može obavljati pravna osoba koja ima akreditaciju prema normi HRN EN ISO/IEC 17025. Oprema pod tlakom d.o.o. priznaje akreditaciju pravnih osoba i prema normi HRN EN ISO/IEC 17020 za poslove podešavanja i ispitivanja sigurnosnog ventila.

5. Tko pregledava u Republici Hrvatskoj pokretnu opremu pod tlakom?

Pokretnu tlačnu opremu, odnosno tlačnu opremu na koju se odnosi Pravilnik o pokretnoj tlačnoj opremi pregledava tijelo za ocjenu sukladnosti.

6. Tko pregledava vagon cisterne i autocisterne u Republici Hrvatskoj?

Vagon cisterne i autocisterne ako su obuhvaćene Pravilnikom o pokretnoj tlačnoj opremi pregledava tijelo za ocjenu sukladnosti pokretne tlačne opreme.

7. Što je očevidnik, a što evidencijski list?

Očevidnik pregleda opreme pod tlakom je dokument koji izdaje Oprema pod tlakom d.o.o. vlasniku opreme nakon uspješno obavljenog prvog pregleda opreme pod tlakom i u isti upisuje sve preglede i ispitivanja.
Evidencijski list opreme pod tlakom visoke razine opasnosti je dokument koji popunjava Oprema pod tlakom d.o.o.. Evidencijski list sadrži sve podatke o opremi.

8. Što je visoka, a što niska razina opasnosti?

Prema Pravilniku o pregledima i ispitivanju opreme pod tlakom, oprema pod tlakom razvrstava se u dvije razine opasnosti i to:
· nisku razinu opasnosti
· visoku razinu opasnosti
Razvrstavanje se provodi prema vrsti opreme pod tlakom, grupi fluida, te radnih i konstrukcijskih karakteristika u skladu sa zahtjevima propisanim u Dodatku (9 dijagrama) Pravilnika.

9. Da li je potrebno obaviti pregled prije ponovnog puštanja opreme pod tlakom u rad?

Prema Pravilniku o pregledima i ispitivanju opreme pod tlakom, ako oprema nije bila u uporabi duže od godinu dana, ako je na istoj izvršena sanacija, ako je ista premještena na drugu lokaciju Oprema pod tlakom d.o.o. mora izvršiti pregled prije ponovnog puštanja u rad.

10. Pod kojim se uvjetima može obaviti sanacija opreme pod tlakom?

Sanacija opreme pod tlakom može se obaviti nakon što je Oprema pod tlakom d.o.o. dala suglasnost na prijedlog tehnologije sanacije. Tvrtka koja će izvoditi sanaciju mora imati uvjete kao i za proizvodnju opreme pod tlakom, a prema Pravilniku o tlačnoj opremi.

11. Pod kojim se uvjetima može obaviti ispitivanje tlakom (tlačna proba) opreme pod tlakom?

Ispitivanje tlakom provodi se po istom postupku i na isti način kao i na novoj tlačnoj opremi. Ispitivanje tlakom ne smije se izvoditi na temperaturi okoline nižoj od 7 stupnjeva Celsijusa.

12. Da li se priznaje tvorničko ispitivanje sigurnosnog ventila u državama članica EU koji je montiran na opremi pod tlakom i koja se uvozi i stavlja u uporabu u RH?

Prema Pravilniku o pregledima i ispitivanjima opreme pod tlakom potrebno je u Republici Hrvatskoj izvršiti ispitivanje sigurnosnog ventila iako je sigurnosni ventil ispitan kod proizvođača u državama članica EU.

13. Može li se iz zemalja EU uvesti rabljena oprema pod tlakom?

Ne postoji zakonska zapreka za uvoz rabljene opreme iz zemalja EU. Ista mora imati CE znak, dokumentaciju o sukladnosti sa Direktivama EU, tvorničku tehničku dokumentaciju i dokumentaciju o pregledima ispitivanjima koju je provodilo nadležno tijelo tijekom eksploatacije opreme. Kod stavljanja u upotrebu takve opreme u Republiku Hrvatsku Oprema pod tlakom d.o.o. može zahtijevati ispitivanja kao što je pokus tlakom, razorna i nerazorna (NDT) ispitivanja.

14. Kada se mora obaviti prvi pregled cjevovoda koji su bili u uporabi prije stupanja na snagu Pravilnika o pregledima i ispitivanju opreme pod tlakom?

Prvi pregled navedenih cjevovoda mora se obaviti u roku od dvije godine nakon stupanja na snagu navedenog Pravilnika.

15. Do kada se mogu staviti u uporabu posude pod tlakom koje su bile izrađene prije početka primjene Pravilnika o tlačnoj opremi i Pravilnika o jednostavnim tlačnim posudama i za koju nije bilo izdano dopuštenje za rad?

Mogu se staviti u uporabu u roku jedne godine nakon stupanja na snagu navedenih Pravilnika.

16. Kada i u kojim rokovima se moraju podešavati sigurnosni ventili?

Sigurnosni ventili moraju se podešavati najmanje jedanput u dvije godine i to prije vanjskog pregleda. Ako smatra potrebnim za pojedinu vrstu opreme Oprema pod tlakom d.o.o. može skratiti navedeni rok.

17. Kada se mora provjeriti i podešavati rad sigurnosnog pribora opreme pod tlakom izuzev sigurnosnog ventila?

Rad sigurnosnog pribora opreme pod tlakom izuzev sigurnosnog ventila vlasnik odnosno korisnik mora provjeriti i podesiti jedanput godišnje računajući od prvog pregleda opreme pod tlakom.

18. Tko pregledava i ispituje boce koje su punjene sa plinom FM200?

Boce punjene sa plinom FM200 pregledava i ispituje tijelo za ocjenu sukladnosti pokretne tlačne opreme.

19. Tko obavlja preglede i ispitivanja tlačnih posuda za kočnice željezničkih vozila(u tijeku eksploatacije)?

Tlačne posude za kočnice željezničkih vozila (jednostavne tlačne posude) obuhvaćene su Pravilnikom o pregledima i ispitivanju opreme pod tlakom, a iste pregledava i ispituje Oprema pod tlakom d.o.o.

20. Da li se magistralni plinovodi i naftovodi ubrajaju u opremu pod tlakom?

Magistralni plinovodi i naftovodi ne ubrajaju se u opremu pod tlakom.

21. Dali je kod prvog pregleda postojećih cjevovoda potrebno obaviti tlačnu probu?

Kod prvog pregleda postojećih cjevovoda potrebno je obaviti tlačnu probu. Ukoliko se tlačna proba ne može provesti potrebno je obaviti druga ispitivanja kao što su nerazorna.

22. Koliki je vijek trajanja boca za CO2 ?

Vijek trajanja nije vremenski ograničen. Osnovni uvjet je da zadovoljava periodične preglede i ispitivanja koji se obavljaju o određenim vremenskim intervalima.

23. Koliko često se pregledavaju jednostavne posude (posude na kompresorima i hidrofori)?

• Vanjski pregled svake dvije godine
• Unutarnji pregled svakih pet godina
• Pokus tlakom svakih deset godina

24. Što od dokumentacije mora imati vlasnik odnosno korisnik spremnika za ukapljeni naftni plin prilikom podnošenja zahtjeva za pregled Oprema pod tlakom d.o.o. za koji nije bio izvršen prvi pregled, a spremnik za ukapljeni naftni plin je već u uporabi?

• popunjen zahtjev za pregled i ispitivanje opreme pod tlakom
• tehničku dokumentaciju dobivenu od proizvođača
• isprave o sukladnosti spremnika za ukapljeni naftni plin
• projektnu dokumentaciju
• isprave o sigurnosnom priboru (izvještaj o ispitivanju sigurnosnog ventila, uvjerenje o umjeravanju manometra)

25. Tko može provoditi ispitivanje bez razaranja (NDT)?

Ispitivanje metodama bez razaranja može provoditi samo kvalificirano osoblje odobreno od priznate neovisne organizacije.

U Republici Hrvatskoj ovlaštena i prijavljena tijela u NANDO bazi za obavljanje poslova prema Pravilniku o tlačnoj opremi je Hrvatsko društvo za kontrolu bez razaranja d.o.o. (HDKBR) i Hrvatski centar za nerazorna ispitivanja (CENI).

26. Tko u Republici Hrvatskoj pregledava ronilačke boce?

Ronilačke boce pregledava i ispituje Oprema pod tlakom d.o.o.

27. Koji su rokovi periodičkih ispitivanja prijenosnih vatrogasnih aparata?

Rokovi su za vanjski pregled, unutarnji pregled i pokus tlakom svake 5 godine.

28. Tko pregledava boce za tzv. „banke zraka“ koje nemaju Π niti CE oznaku, a izrađene su prije cca 20 godina?

Kada su u pitanju boce za tzv. „banke zraka“ koje nemaju Π niti CE oznaku, a izrađene su prije cca 20 godina, vlasnik takvih boca prema Pravilniku o pregledima i ispitivanju opreme pod tlakom (N.N.142/14) podnijeti će Oprema pod tlakom d.o.o. Zahtjev za pregled i ispitivanje istih uz uvjet da posjeduje za njih tehničku dokumentaciju koju će priložiti uz zahtjev.

Nakon što Oprema pod tlakom d.o.o. uspješno obavi pregled dokumentacije kao pregled i ispitivanje navedenih boca, iste će evidentirati kao opremu pod tlakom visoke razine opasnosti te za boce izdati Očevidnik pregleda opreme pod tlakom visoke razine opasnosti.
Takve boce će se pregledavati u vremenskim intervalima kao i ostala stabilna oprema pod tlakom, a prema navedenom Pravilniku. Za navedene boce za koje vlasnik ne posjeduje tehničku dokumentaciju, Oprema pod tlakom d.o.o. istu ne može pregledavati te se vlasnik može obratiti tijelu za ocjenu sukladnosti .

29. Koju dokumentaciju je potrebno dostaviti Oprema pod tlakom d.o.o. prilikom prijave cjevovoda za prvi pregled koji su u uporabi, a izrađeni su prije 20.listopada 2008. godine, o čemu ovisi sadržaj dokumentacije i tko je može izraditi?

• projektnu dokumentaciju izvedenog stanja
• procesne sheme
• izometriju cjevovoda
• popis cjevovoda i tlačnih krugova
• kontrolni proračun debljine stjenke cjevovoda (ukoliko NE POSTOJE podaci o debljinama stjenke)
• kontrolni proračun ispitnog tlaka cjevovoda (ukoliko NE POSTOJE podaci o ispitnom tlaku)
• dokumentaciju o izvršenim svim prethodnim ispitivanjima (ukoliko postoji)
• dokumentaciju o izvršenim sanacijama ili rekonstrukcijama (ukoliko su rađene)
• specifikacije kvalitete materijala (ukoliko postoje)
• izgled natpisne pločice
Za sve cjevovode se postavljaju isti zahtjevi za dokumentaciju ali će sadržaj dokumentacije ovisiti o vrsti cjevovoda.

Dokumentaciju za prijavu postojećih cjevovoda može izraditi ovlašteni inženjer strojarstva.

30. Da li je potrebno izraditi Glavni projekt za cjevovode u uporabi?

Glavni projekt je definiran Zakonom o gradnji. Oprema pod tlakom d.o.o. nema nadležnosti koje bi proizlazile iz navedenog Zakona, te u tom smislu ne može zahtijevati izradu glavnog projekta. Dokumentacija koja je potrebna je navedena u prethodnoj točki br.29.

31. Da li je za cjevovode koji su u uporabi, a izrađeni su prije 20. listopada 2008. godine, a za koje ne postoji dokumentacija, potrebno napraviti dokumentaciju od samog početka, tj. kao da „ne postoje“ odnosno da li će Oprema pod tlakom d.o.o. tražiti da se radi prema Direktivi PED 97/23/EC ili prema Pravilniku o tlačnoj opremi?

NE. Ukoliko vlasnik/korisnik cjevovoda ne posjeduje dokumentaciju odnosno ne zna po kojem je standardu izrađena, koristit će se standardi po kojima je ta vrsta cjevovoda u to vrijeme građena.

32. Da li je ovlašteni inženjer/projektant odgovoran za sigurnost cjevovoda?

Projektant/ovlašteni inženjer potpisom na dokumentaciju ne garantira sigurnost cjevovoda, već je odgovoran za dokumentaciju koju je izradio. Dokumentaciju ocjenjuje Oprema pod tlakom d.o.o., odnosno u konačnici potvrđuje da cjevovod zadovoljava ili ne zadovoljava uvjete propisane Pravilnikom.

33. Po kojem standardu će se raditi pokus tlakom cjevovoda u uporabi?

Pokus tlakom radit će se prema važećem standardu/propisu u vrijeme kada su cjevovodi bili izrađeni.

34. Što je s cjevovodima niske razine opasnosti?

Cjevovode niske razine opasnosti vlasnik/korisnik nije dužan prijaviti Oprema pod tlakom d.o.o., te u tom smislu Agencija nema nikakvih zahtjeva za dokumentacijom.

35. Ukoliko je potrebno mjeriti debljinu stjenke (NDT), na kojim mjestima je potrebno mjeriti i da li treba prije mjerenja obavijestiti Oprema pod tlakom d.o.o.?

Debljina stjenke cjevovoda mjeriti će se na kritičnim mjestima, odnosno na mjestima najviše izloženim koroziji odnosno erozivnom djelovanju (lukovi). Mjerenje debljine stjenke radit će se u dogovoru s Oprema pod tlakom d.o.o. (mjerna mjesta).

36. Da li je potrebna izrada izometrije za cjevovode manje od 2“.

NE.

37. Ukoliko ne postoji zaporni organi u tlačnim krugovima da li će se tražiti njihova ugradnja?

Tlačna proba mora se izvršiti u skladu s Pravilnikom, pa iz toga razloga mora postojati mogućnost fizičkog odvajanja cjeline cjevovoda instalacije tlačnih krugova.

38. Kako snimiti cjevovode koji su izolirani kada Pravilnik o pregledima i ispitivanju opreme pod tlakom zabranjuje skidanje izolacije bez prisustva inspektora Oprema pod tlakom d.o.o.?

Pravilnik o pregledima i ispitivanju opreme pod tlakom ne zahtjeva skidanje izolacije uz prisustvo inspektora Oprema pod tlakom d.o.o.. Međutim kada se izolacija skida iz drugih razloga koji nisu u vezi sa zahtjevima Pravilnika, korisnik je dužan o tome obavijestiti Oprema pod tlakom d.o.o. kako bi ova mogla to iskoristiti da obavi vanjski pregled.

39. Obavijest klijentima u slučaju gubitka ili suspenzije akreditacije

U slučaju dragovoljne suspenzije, zbog vlastitih razloga, pravodobno ćemo o tome obavijestiti u pisanom obliku HAA i naše klijente.

U slučaju prisilne suspenzije, zbog toga što je HAA suspendirala akreditaciju, na temelju rezultata nadzornih aktivnosti, nepoštivanja ugovornih obveza ili kada se utvrde bitne nesukladnosti i odstupanja, obavijestit ćemo o tome u pisanom obliku naše klijente.